Česká republika vyzvala společně s několika dalšími státy EU ze střední a východní Evropy k větší ochraně evropského trhu s plynem.
Podle těchto zemí na něm hrozí zavádění nových poplatků za přepravu plynu přes jednotlivé země a vzniku obchodních bariér. Cílem výzvy je těmto poplatkům a omezením zabránit. V opačném případě povedou ke zdražením energií pro odběratele. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). K výzvě se přidalo Polsko, Slovensko, Rakousko a Maďarsko.
„Evropa odvedla obrovský kus práce, dokázala se postavit ruskému zneužívání energetiky jako zbraně a dokázala se zbavit závislosti na dodávkách plynu z Ruska. Vyžádalo si to velké úsilí, zásadní investice i obdivuhodnou změnu našeho přístupu ke spotřebě plynu. Měli bychom se tedy vyvarovat kroků, které odvedenou práci naruší, poškodí tak naši jednotu a posílí ruského agresora,“ řekl dnes ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Zavádění poplatků za přepravu plynu by podle něj mohlo vést k rozdrobení a narušení jednotnosti trhu, zejména pak kvůli očekávanému vzniku omezení pro volný obchod s plynem mezi zeměmi EU. To by podle ministerstva vedlo k nerovným podmínkám pro hospodářství jednotlivých států, zvýšení výdajů za energie pro domácnosti a omezení přeshraniční spolupráce. Dalším důsledkem pak podle ministerstva bude i hrozba narušení úsilí o diverzifikaci zdrojů plynu, protože poplatky zvýhodní dodávky plynu z Ruska.
Podíl ruského plynu na importu do České republiky v poslední době prudce vzrostl. Letos v lednu činil asi 62 procent, po většinu loňského roku byl téměř na nule. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), uvedl na začátku února ekonom UniCredit Bank Jiří Pour. Podle něj ČR za ruský plyn v lednu zaplatila přes tři miliardy korun. Podíl plynu z Ruska začal stoupat loni na podzim. MPO na začátku února uvedlo, že nárůst ruského dovozu je důsledkem aktuálního vývoje na trzích, stále však platí, že ČR je na plynu z Ruska nezávislá.
V souvislosti s aktuální výzvou ministerstvo upozornilo na německý poplatek za export plynu, jehož cílem má být pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících. Poplatek nyní činí 1,86 eura (přes 47,15 Kč) za megawatthodinu pro veškerý plyn exportovaný z Německa. Podobný poplatek navíc podle úřadu zvažuje zavést i Itálie a další země.
Všech pět států, které jsou podle MPO podporovány ještě několika dalšími státy, vyzvalo stávající belgické předsednictví o zařazení bodu k tomuto tématu na agendu jednání ministrů pro energetiku v pondělí 4. března.
Evropské státy zejména východní a střední Evropy od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu výrazně omezili dodávky plynu z Ruska. Nahradili je zejména plynem z Norska a LNG z USA. Do Česka je tak plyn přepravován přes několik států včetně Německa.
Zdroj: ČTK